Tyúkhúsleves Gazdagon.
Hozzávalók:
Ízesítők:
Elkészítés:
A darabolt megmosott tyúkot 3-4 liter hideg vízbe nagy lángon felrakjuk főni majd megsózzuk. Amikor a víz felforrt a képződött habot szűrővel eltávolítjuk a leves alapról , majd takarékra tesszük a lángot. Ez után hozzáadjuk az egész borsot az őrölt szerecsen diót majd a gyömbért és az összes zöldségfélét.
A levest addig főzzük kis lángon amíg a husi meg nem puhul. Ha készen van, elzárjuk a lángot és egy negyed órát pihentetjük. Tálalás elött leszűrjük a levest majd a zöldségeket ki hogyan szereti...egészben vagy darabolva a husival együtt tányérba tesszük..Rámerjük a forró levest.
A leves betétje lehet cérnametélt,csiga tészta.
A leves még fínomabb ha a tálálásnál megszórjuk apróra vágott friss petrezselyemmel.
Tárkonyos Raguleves.
Ez sem ördöngősség és bármivel jól variálható. Ha csirke akkor csirke ragu, ha sertés akkor sertés ragu, ha vad akkor vad ragu. Az elkészítés ugyan az csak a főzési idő változik.
Hozzávalók:
Elkészítés:
A vöröshagymákat apró kockára vágjuk majd kevés oliva olajon aranyszinűre pirítjuk. Hozzá tesszük a felkockázott husit és együtt pirítjuk amíg színt nem kap a hús.Majd belekeverjük a kockára vágott zöldségeket és a szeletelt gombát. Megszórjuk a liszttel és felengedjük húslevessel ha ez nem áll rendelkezésre akkor 2 liter vízzel. Ízesítjük sóval,fűszerezzük őrölt borssal babérlevéllel és a fél citrom levével. Amikor a husi és a zöldségek is megpuhultak egy keverő tálban elkeverjük a tejfölt egy kevés leves forró levével ezt nevezzük /hőkiegyenlítés/-nek.Erre azért van szükség, hogy a hideg tejföl ne ugorjon össze amikor hozzátesszük a forró leveshez. Majd a tejfölös meleg keveréket hozzá öntjük a leveshez. Kicsit kiforraljuk. A vége felé belerakjuk a mirelit zöldborsót a tárkonyt és a reszelt fokhagymát. A mirelit borsót azért szoktam a végén belerakni ,mert így nem veszti el a színét és még picit roppanós marad, de elég hőt kap ahhoz , hogy ne maradjon nyers.
Bableves füstölt csülökkel :
Hozzávalók (8 személyre)
A csülköt és a babot egy éjszakára beáztatjuk. A csülök áztatólevét leöntjük és a húst hideg vízben feltéve, babérlevéllel ízesítve puhára főzzük. Az ízletes léből kiemeljük, kicsontozzuk, és a kihűlt húst földarabolva félretesszük. A csülök főzőlevét a bográcsba öntjük. Beletesszük a leszűrt babot, a megtisztított zöldséget, fokhagymát, a cikkekre vágott paradicsomot és paprikát. Lassú tűzön addig főzzük, míg a bab megpuhul. Ekkor beletesszük a csülökhúst, őrölt borssal, pirospaprikával és - ha szükséges - sóval ízesítjük, majd átforraljuk. A tojást egy csipetnyi sóval és annyi liszttel gyúrjuk össze, hogy kemény tésztát kapjunk, és abból apró csipetkéket szaggatunk a levesbe. Néhány perces főzés után tálalhatjuk.
Bográcsgulyás
Hozzávalók:
A húst 2 cm-es kockákra vágjuk. A hagymát a zsíron vagy olajon pegpirítjuk, majd a húst hozzáatesszük. 20-25 percig pirítjuk, ezután annyi csontlét vagy vizet öntünk hozzá, hogy a húst ellepje. Forrás után fűszerezzük. Amikor a hús már majdnem puha, csontlével vagy vizzel bőven felengedjük.(A bográcsgulyás főleg a sűrűségében különbözik a gulyáslevestől.) Kockára vágott burgonyát teszünk bele, amellyel csendesen tovább főzöm. Befejezés előtt néhány perccel csipetkével gazdagítom.
Frankfurti leves :
Hozzávalók (3-4 személyre):
A virslit felkarikázzuk (ha nem biztos, hogy bélbe töltötték, előbb húzzuk le a bőrét) A megtisztított, megmosott kelkáposztát csíkokra vágjuk és az egészben hagyott vöröshagymával, fokhagymával feltesszük főni 1-1,5 liter hideg sós vízben. Adjunk hozzá majorannát, őrölt köményt, őrölt borsot. Amikor a káposzta majdnem puha, tegyuk bele a megpirított virsli karikákat . A lisztből és a tejfölből pirospaprikával készítsünk habarást, és ezzel a habarással a megtanult kőkiegyenlítéssel sűrítsük be a levest.
Gulyásleves :
Hozzávalók (6-10 személyre):
A vöröshagymát vágjuk apróra, lassú tűzön fonnyasszuk meg a zsíron vagy olajon, majd szórjuk rá a pirospaprikát, keverjük meg nehogy megégjen a paprika mert akkor keserű lesz. Engedjük fel 2-3 evőkanálnyi vízzel. Amikor a hagyma zsírjára pirult, tegyük bele a kis kockákra vágott apróhúst, sózzuk meg, s néhányszor megkeverve lassan pirítsuk megint zsírjára. Ezután a húst - kevés vizet hozzáadva - rövid lében pároljuk majdnem puhára, közben adjuk hozzá a pépszerűen finomra vágott vagy lereszelt fokhagymát és az őrölt köményt. Amikor a hús már majdnem puha, pirítsuk ismét zsírjára, adjuk hozzá a kis kockákra vágott burgonyát, s addig pirítsuk, amíg a krumpli üvegesedni kezd. Ekkor tegyük hozzá a karikákra vágott zöldpaprikát, a paradicsomot, s öntsük fel 1,5-2,5 liter vízzel. Sózzuk és addig főzzük míg a krumpli is megpuhul. A végén tegyük hozzá a csipetkét itt már csak addig kell főzni amíg a csipetke meg nem puhul. Ez kb: 3-4 perc (Tálalás előtt célszerű a leves tetejéről leszedni a felesleges zsírt.)
Palócleves :
Hozzávalók (4-5 személyre):
Az olajon megpirítjuk a finomra vágott vöröshagymát. A tűzről félrehúzva, szórjuk meg pirospaprikával, és elkeverjük, majd kevés vizet hozzáöntve megpároljuk a hagymát. Utánna hozzáadjuk a kockákra vágott marhahúst, ízestjük sóval, fűszerezzük őrölt borssal, babérlevéllel, zúzott fokhagymával és őrölt köménnyel. Ha a hús kicsit megfehéredett, aláöntünk egy jó ujjnyi vizet, és fedő alatt majdnem puhára pároljuk. (Ha a víz elfő pótold.) Ha ez megvan, felöntjükl 1,5 liter vízzel, bele tesszük a kicsire kockázott krumplit és a megtisztított, 2-3 cm -re feldarabolt zöldbabot. A lisztből a tejföllel habarást készítünk, s ha már minden puha, ezzel besürítjük a levest. Tálaláskor finomra vágott zöltpetrezselyemmel és tejföllel díszíthetjük.